Омбудсманът Велислава Делчева връчи отличие на журналистката от БНТ Мая Димитрова на церемонията „Достойните българи“

Омбудсманът Велислава Делчева връчи отличие на журналистката от БНТ Мая Димитрова на церемонията „Достойните българи“

сряда, 24.06.2026

Омбудсманът Велислава Делчева връчи отличие на журналистката от БНТ Мая Димитрова на церемонията „Достойните българи“, организирана за 23-та поредна година от медийната платформа „24 часа.“

24 юни 2026 г.

Омбудсманът Велислава Делчева връчи отличие на журналистката от БНТ Мая Димитрова на церемонията „Достойните българи“, организирана за 23-та поредна година от медийната платформа „24 часа.“

Призът бе присъден за документалните филми „Чернобил: 40 години по-късно“ и „Архитекти на хаоса“, които поставят акцент върху значението на достоверната информация и последиците от нейното укриване или подмяна.

„Вашите документални филми за Чернобил и „Архитекти на хаоса“ ни напомнят, че истината е жизненоважна. Защото когато тя бъде укривана или подменяна, последствията са тежки за всеки от нас. В единия случай е замърсена околната среда, която разболява и отнема човешки животи, в другия – информационната среда. А Вие внасяте кислород – чрез фактите, професионализма и куража да ги отстоявате“, каза Делчева.

Омбудсманът открои и репортажа „Психиатрии на изчезване“, който поставя във фокуса на общественото внимание проблемите в системата на психиатричната помощ – тема, която е сред приоритетите в работата на институцията.

„Като омбудсман признавам, че съм пристрастна към тази тема, защото тя е сред най-болезнените, с които се сблъсквам в работата си. Вашият репортаж показа една истина, за която от години се говори, пишат се стратегии и се обещават реформи, но единственото, което остава непроменено, е тежкото състояние на държавните психиатрични болници“, подчерта Делчева.

Омбудсманът

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество