Омбудсманът Велислава Делчева се срещна с младежи от З клуб „Света София – следващо поколение“

Омбудсманът Велислава Делчева се срещна с младежи на З клуб „Света София – следващо поколение“ към Зонта клуб „Света София“.

19 юни 2026 г.

Омбудсманът Велислава Делчева се срещна с младежи на З клуб „Света София – следващо поколение“ към Зонта клуб „Света София“.

В началото на срещата младите хора представиха дейността на своя клуб и запознаха омбудсмана с инициативите, по които работят в областта на образованието, гражданската активност и общественозначимите каузи. Те разказаха за своите проекти – „The First Ever“, насочен към популяризиране на постиженията на българки с принос в различни области, „Зонта Академия за живота“, която среща ученици с утвърдени професионалисти от различни сфери, както и за други свои инициативи, насърчаващи лидерството и активното участие на младите хора в обществения живот. На срещата беше представена и  дейността на Зонта клуб „Света София“, част от международната организация Зонта Интернешънъл, която работи за утвърждаване правата на жените.

По време на разговора учениците поставиха въпроси, свързани с дейността на институцията на омбудсмана, нейните правомощия и значението ѝ за защитата на правата на гражданите, както и с правата и задълженията на децата и възможностите те самостоятелно да търсят съдействие от омбудсмана при нарушени права.

Велислава Делчева подчерта важността на активната гражданска позиция още от ранна възраст и насърчи младите хора да познават и отстояват правата си. Тя акцентира върху необходимостта обществото да бъде нетърпимо към агресията и насилието във всичките им проявления – в училище, у дома и в общественото пространство, като отбеляза, че всяка положителна промяна започва от личния пример и отговорността на всеки от нас.

Представителите на З клуб „Света София – следващо поколение“ връчиха на омбудсмана декларация с предложения за подобряване на училищната среда и ученическия живот, изготвена след дебати по време на Конференцията на Зонта в Бургас през 2025 г. Документът съдържа идеи за усъвършенстване на нормативната уредба и за модернизиране на организацията на образователния процес.

По време на срещата бе представен и проектът РАДА, насочен към превенция на домашното насилие и повишаване на обществената чувствителност по темата, кауза и в работата на омбудсмана Велеслава Делчева. В знак на уважение гостите подариха на омбудсмана символичния оранжев шал на Зонта, куклата РАДА и информационни материали по проекта.

Срещата завърши с уверение за бъдещо сътрудничество в подкрепа на активното участие на младите хора в обществения живот и защитата на техните права. Омбудсманът пое и ангажимент да бъде патрон на ежегодния благотворителен бал на Зонта клуб „Света София“, който ще се проведе през октомври т.г.

Видео 2: https://youtube.com/watch?v=dcnrmNoa6LE&is=mRw6Aang6b6SgZpN

Видео 3: https://youtube.com/watch?v=BUIZLAZcd7Q&is=K2OPHbznw–VsQEH

Омбудсманът

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество